Morče
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Guinea_pig#/media/File:Two_adult_Guinea_Pigs_(Cavia_porcellus).jpg

Morče

Morče (Cavia porcellus), morče nebo domácí morče, nebo Cuy k chovu hospodářských zvířat, je druh hlodavce patří do čeledi Caviidae a rod Cavia. Náš útulek Domov Fauny není jenom psím útulkem. Máme zde i koně, ovce a kozy. Na webové stránce naleznete více.Navzdory jejich společném názvu, tato zvířata nejsou v prase čeledi prasatovitých, ani oni pocházejí z Guineje. Vznikly v Andách, a dřívější studie založené na biochemii a hybridizace naznačují, že jsou domáčtí potomci blízce příbuzných druhů, jako je morče Cavia aperea, C. fulgida, nebo C. tschudii, a tudíž nejsou přirozeně vyskytují ve volné přírodě .  Nedávné studie uplatňují molekulárních markerů,  spolu s prostudováním lebku a kosterní morfologie současných i mumifikovaných zvířat , bylo zjištěno, že předek je s největší pravděpodobností Cavia tschudii.

Tuzemský morče hraje důležitou roli v lidové kultuře mnoha domorodých jihoamerických skupin, a to zejména jako zdroj potravy, ale i v lidovém léčitelství a v komunitních náboženských obřadech. [6] Od roku 1960 bylo vyvinuto úsilí ke zvýšení spotřeby zvířete mimo Jižní Americe.

V západních společnostech, domácí morče užil rozšířené popularity jako mazlíček domácnosti od svého zavedení evropských obchodníků v 16. století. Jejich učenlivý povahy; přátelský, laskavý i reakce na manipulaci a krmení; a relativní snadnost péče o ně nadále, aby se morčata oblíbené zvířátko. Organizace zaměřená na konkurenčním chov morčat byly vytvořeny po celém světě, a mnoho specializovaných plemen morčat, s různými barvy srsti a kompozic, jsou kultivované chovatelů.

Biologické pokusy na morčatech byla provedena od 17. století. Zvířata se často používají jako modelové organismy v 19. a 20. století, což vede k epithet „morče“ pro zkoušeného pacienta, ale od té doby byly z velké části nahrazeny jiných hlodavců, jako jsou myši a krysy. Oni jsou stále používány ve výzkumu, a to především jako modely pro lidské zdravotních podmínek, jako je juvenilní diabetes, tuberkulóza, kurděje a těhotenských komplikací.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Guinea_pig