Křeček
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Hamster#/media/File:Roborofskiohamster.jpg

Křeček

Křečci jsou hlodavci, které patří do podčeledi Cricetinae. Podčeleď obsahuje asi 25 druhů, zařazené do šesti nebo sedmi rodů. [1] Staly založena jako populární malých domácích mazlíčků, [2], a částečně proto, že jsou snadno k chovu v zajetí, křečci jsou často používány jako laboratorních zvířat.

Ve volné přírodě, křečci jsou soumračný a zůstávají v podzemí během dne, aby se zabránilo přistižení dravci. Živí se především na semena, ovoce a vegetace, a občas jíst hrabat hmyz. [3] Mají protáhlé lícní vaky rozprostírající se na jejich ramena, které vykonávají potraviny zpět do svých doupat.
Dějiny
Ačkoli syrský křeček nebo zlatý křeček (Mesocricetus auratus) byl poprvé popsán vědecky George Robert Waterhouse v roce 1839, vědci nebyli schopni úspěšně množit a ochočit křečky až do roku 1939. [2] Celý laboratorní a pet populace syrských křečků se zdají být potomci jednoho bratra-sesterský párování. Tito sourozenci byli zajati a dovezeny v roce 1930 z Aleppa v Sýrii Israel Aharoni, zoologa z univerzity v Jeruzalémě. [4] V Jeruzalémě, křečci chováni velmi úspěšně. O několik let později, zvířata tohoto originálního chovné kolonie byly exportovány do USA, kde syrští křečci se stal jedním z nejoblíbenějších domácích a laboratorních zvířat. [Editovat] Komparativní studie domácích a divokých syrských křečků prokázaly snížený genetickou variabilitu v domácím kmenem , Avšak rozdíly v chování, chronobiologicky, morphometrical, hematologických a biochemických parametrů jsou poměrně malé, a spadají do očekávaného rozsahu interstrain odchylek v jiných laboratorních zvířat.

zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Hamster